Egal   miraculos! "U" Cluj - Gaz Metan (2-2).

Egal miraculos! "U" Cluj - Gaz Metan (2-2).

Gaz Metan Medias  a terminat la egalitate, scor 2-2 (2-0), meciul disputat, sâmbătă, la Mediaş, în compania formaţiei Universitatea Cluj, în cadrul etapei a XXV-a a Ligii I.

Golurile formatiei lui Cristian Pustai  au fost marcate de Eric de Oliveira '70 şi Dan Roman '87 respectiv Claudiu Niculescu, în minutele 40 şi 43.

Gazdele au deschis scorul în minutul 40, prin Claudiu Niculescu, care a trimis direct în vinclul porţii lui Pleşca, din lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri.

Acelaşi Claudiu Niculescu majorează scorul trei minute mai târziu, când a şutat puternic dintr-o lovitură liberă lateral stânga, de la aproximativ 20 de metri, iar mingea a lovit pământul înainte de a intra în poarta apărată de Pleşca.

În minutul 65, Eric de Oliveira (Gaz Metan) a ratat un penalti, dictat după faultul comis de Pele la Dan Roman.

Gaz Metan reduce din diferenţă în minutul 70, prin Eric de Oliveira, care înscrie cu un şut plasat de la 20 metri, în stânga lui Marius Popa.

În minutul 87, oaspeţii stabilesc scorul final, 2-2. Hoban îl depăşeşte pe Pele în careu, trimite în faţa porţii, de unde Dan Roman înscrie din aproximativ 5 metri.

În minutul 90+4, Voican (Universitatea Cluj) înscrie, dar golul este anulat eronat pe motiv de ofsaid.

Universitatea Cluj: 12. Popa - 2. Buhuş, 5. Pele, 25. Munteanu, 3. Mendy - 20. Cojocnean (17. Voican '74), 24. Balde, 22. Boştină (28. V. Gheorghe '79), 30. Cristea - 9. Cl. Niculescu (26. Tony '67), 11. Machado. Antrenor: Ionuţ Badea.

Gaz Metan Mediaş: 12. Pleşca - 16. Zaharia, 3. Trtovac, 13. Akaki, 25. Markovici (80. Miclea '63) - 15. O. Hoban, 7. Kubala (6. Bozeşan '46) - 18. Bawab, 27. Eric de Oliveira, 22. Pârvulescu - 2. Aganovici (20. Roman '46). Antrenor: Cristian Pustai.