Divizia A: Gaz Metan – BC Miercurea Ciuc 114-82

Medieşenii rămân neînvinşi în campionat şi se menţin pe prima treaptă a podiumului, după ce au dispus pe teren propriu de BC Miercurea Ciuc cu scorul de 114-82 (30-22, 39-20, 28-16, 17-24).

Gaz Metan a început în formula Howell, Moore, Mitchell, Ivanovic, Drăguşin, în timp ce harghitenii au mizat pe Dino, Long, Samuilă, Dies şi Levine.

Formaţia vizitatoare a fost în avantaj de două ori în debutul meciului, 0-2 şi 2-4, şi, după ce a egalat la 4, Ivan Ivanovic a încercat să rupă ritmul cu o reuşită de trei, dar Dino Erceg a replicat imediat cu aceiaşi monedă pentru 7-7, iar cele două adversare au mers cap la cap până la 13-12, când Howell şi Ivanovic au dus scorul la 17-12. Diferenţa a început să crească încet, dar sigur în favoarea medieşenilor, 21-14, 25-18, până la zece puncte în minutul 9, când a fost 30-20, Enrico Ramon stabilind scorul primului sfert de la linia de libere, 30-22.

Filmul s-a rupt apoi pentru ciucani. După ce Drăguşin a marcat pentru 32-22, iar trupa lui Laszlofy Botond a răspuns prin Vlad Pora, 32-24, a urmat un run de 9-0 pentru Gaz Metan, ajungându-se la 41-24. Ramon şi-a scos echipa din faliment cu o aruncare din afara semicercului, 41-27, şi tot el s-a luptat pentru a limita proporţiile dezastrului, înscriind pentru 43-29 şi 50-31, dar băieţii lui Teleabă n-au putut fi opriţi, continuându-şi marşul victorios în ritm alert până la intrarea la vestiare, când tabela a indicat 69-42.

Îgnorând parcă avantajul de 27 de puncte pe care îl aveau, gaziştii au revenit pe teren cu aceiaşi poftă de joc. Craig Moore a servit specialitatea casei, un coş de la mare distanţă, iar VanderMeer a pulsat diferenţa cu patru puncte consecutive, 76-42. Cu cuţitul la los, ciucanii au apelat la reuşitele de trei, Long şi Erceg scuturând pe rând plasa pentru 80-48 în minutul 24, dar au urmat cinci puncte ale lui Florin Munteanu şi gazdele au declanşat din nou tăvălugul, după o jumătate de oră de joc fiind 97-58.

Medieşenii au început în forţă şi sfertul al patrulea, ajungând la o sută de puncte marcate în urma unei unui coş de trei al lui Munteanu, 100-58, şi au rămas în priză până în minutul 33, la 107-60. A urmat un parţial de 7-22, care n-a mai contat însă decât pentru stabilirea scorului final, 114-82.