Craig Moore a facut show cu Giurgiu

Gaz Metan Mediaș a câștigat la pas meciul disputat împotriva echipei CSȘ Giurgiu în penultima etapă a turului campionatului național de baschet.
Medieșenii au reușit, din nou, să înscrie peste 100 de puncte, principalul realizator al echipei de pe Târnava fiind Craig Moore, cu 30 de puncte. Titus Nicoară și Ivan Ivanovic au reușit câte un double-double, primul cu 18 puncte și 14 recuperări iar al doilea cu 13 puncte și 10 recuperări. Moore a marcat patru coșuri de trei puncte încă din primul sfert, oferind echipei sale un avantaj de 12 puncte, însă până la final de sfert oaspeții au reușit să reducă din diferență până la 24-18. Drăgușin a fost cel mai bun om al Mediașului în sfertul secund, diferența crescând până la pauza mare la aproape 20 de puncte, 53-37. Moore singur a înscris 16 puncte în cel de-al treilea sfert, unul care a stabilit definitiv câștigătoarea partidei. Mediașul a reușit un tur de forță în acest sfert, reușind 33 de puncte. Iar ca mai în fiecare alt meci, medieșenii au redus turația în ultimele 10 minute, oaspeții reușind să mai reducă din diferență și să câștige ultimul sfert. Mediașul câștigă cu 109-84 și rămâne pe locul V, la egalitate de puncte cu CSM Oradea, CSU Sibiu, și BC Mureș.