Gaz Metan s-a calificat in Semifinalele Cupei

Gaz Metan Mediaș a reușit să întorcă, în meciul de pe teren propriu, soarta calificării în Final Four, după ce a câștigat categoric returul sfertului de finală cu deținătoarea trofeului, BCMU Pitești. Elevii lui Marcel Țenter s-au impus cu 87-68 și, cum în partida tur pierduseră la 6 puncte diferență, au reușit calificarea între cele mai bune 4 formații.
Medieșenii și-au luat adversarii pe sus încă din primul sfert pe care l-au câștigat la 12 puncte diferență. Până la pauză ecartul a cresut la 14 puncte astfel că soarta calificării era deja jucată. Chiar dacă piteștenii au revenit în sfertul 3 pe care l-au câștigat, nu au putut ține pasul și în ultimul, astfel că Mediașul este cea de-a treia echipă calificată în Final Four, după CSU Asesoft Ploiești și BC Timișoara.
Ivan Lilov a debutat perfect în tricoul medieșenilor reușind 20 de puncte, cele mai multe pentru echipa sa. De cealaltă parte, cel mai bun om a fost Marcel Jones care a reușit 17 puncte și 10 recuperări.
În semifinale, Gazul va întâlni BC Timișoara, echipă care a eliminat-o vineri seara pe CSU Atlassib Sibiu.