GALERIE FOTO: Gaz Metan învinge Reșița la limită și își păstrează poziția de lider

GALERIE FOTO: Gaz Metan învinge Reșița la limită și își păstrează poziția de lider

Un meci ce părea inițial facil, a fost câștigat greu de echipa noastră în Valea Domanului cu cea mai slabă echipă din campionat, Metalul Reșița. Singurul gol al întâlnirii a venit în minutul 68 când Coșereanu a reluat în poarta gazdelor o pasă venită din partea lui Băjenaru. Victoria de astăzi ne-a consolidat primul loc în clasament. Gaz Metan ajunge astfel la cea de-a 6-a victorie consecutivă și acumulează 49 de puncte. În 2016 Gaz Metan a înscris 9 goluri și a primit doar unul. 

Echipele:

Metalul Reșița: Lucic - Vlad, Chiș, Crăciun, Makinde - Kopre, Buzdugan - Costea, Botezatu (C.), Julei - Maria
Rezerve: Ciule - Chira (min. Costea), Naziri, Vitorotic, Anghel (min. 61. - Maria), Pitulice, Ponoran
Antrenor: Carol Gurgu

Gaz Metan Mediaș: Greab - Radu Zaharia, Neag, Cazan, Neagu - Iacob, Băjenaru (C.), Târcoveanu - Buziuc, Coșereanu, Gavra
Rezerve: Botoșer - Trif, Danci (min. 33 - Cazan), Bic, Munteanu, Neacșa (min. 46 - Buziuc), M. Staicu
Antrenor: Leo GrozavuEchipa antrenată de Leo Grozavu își va păstra prima poziție în clasament și după etapa cu numărul 25, penultima a sezonului regulat. Gaz Metan ar fi trebuit să întâlnească formația FC Bihor. La fel ca în cazul defuncțiilor de la Caransebeș, FC Bihor va pierde toate partidele rămase de disputat cu scorul de 3-0, astfel că echipa noastră va acumula 52 de puncte îniante de ultima etapă atunci când vom întâlni Chindia Târgoviște - cel mai probabil în meciul pentru primul loc. Chindia va juca etapa următoare la Tărlungeni când va înfrunta Unirea. 

Rezultatele complete are Seriei a 2-a: 

FC Caransebeș 0-3 „U” Cluj (la masa verde)
FC Bihor 0-3 Unirea Tărlungeni (la masa verde)
FCM Baia Baia 1-0 CS Mioveni
Râmnicu Vâlcea 2-1 Șoimii Pâncota
Metalul Reșița 0-1 Gaz Metan Mediaș
Chindia Târgoviște 3-0 UTA Bătrâna Doamnă 

Clasament: