Gaz Metan continua spectacolul in Play-off

Gaz Metan continua spectacolul in Play-offGaz Metan a câștigat astăzi partida de pe teren propriu împotriva formației FC Brașov cu scorul de 3-1. Golurile echipei antrenate de Cristi Pustai au fost marcate de Andrei Tîrcoveanu, Radu Zaharia și Cristian Gavra. Gaziștii au deschis scorul prin Tîrcoveanu în minutul 19 când șutul trimis de acesta s-a oprit în poarta apărată de Iacob. Până la pauză nu s-a mai intâmplat nimic notabil, echipa noastră intrând la cabine cu avantaj minim. Brașovenii au ieșit mai motivați de la vestiare și au reușit egalarea prin Marius Matei în minutul 60. Tabela rămâne neschimbată doar șase minute pentru că Radu Zaharia, ne aduce din nou în avantaj în minutul 66 cu o lovitură de cap după un corner executat de Ciprian Petre. După doar două minute de la reluare, gaziștii au mai lovit o dată prin Cristian Gavra care a șutat din 16 metri fără speranțe pentru goalkeeperul Brașosului. Scorul ar fi putut lua proporții însă jucătorii noștri nu au reușit să fructufice ocaziile avute. Echipa oaspete a terminat partida în inferioritate numerică din minutul 78 după ce fundașul Marin l-a faultat pe Coșereanu, fiind eliminat. Atacantul nostru care ar fi scăpat singur cu portarul Iacob. 

Echipele:

Gaz Metan: Albuț - M. Stancu, I. Cristea, L. Cazan, G. Neagu (Buzean '80) - I. Neacșa (Cip. Petre '64), R. Zaharia - Băjenaru (cpt.), Tîrcoveanu (P. Iacob '72), Coșereanu - Gavra
Rezerve neutilizate: Botoșer - I. Neag, Bic, Buziuc
Antrenor: Cristian PustaiFC Brașov: Fl. Iacob - Vagner (M. Matei '30 - eliminat '78â), M. Marin, Puțanu, Negotei - I. Manole (Livan '64), S. Pană, Al. Coman, Andor - Mug. Buga (cpt.), Bg. Rusu (D. Ene '69)
Rezerve neutilizate: D. Mutu - Rz. Avram, ș. Moraru, Istrofor
Antrenor: Adrian Szabo


În urma victoriei de astăzi, Gaz Metan acumulează 30 de puncte și cel puțin până mâine se află la 4 puncte distanță față de următoarea clasată, UTA. Arădenii joacă mâine în deplasare la Târgoviște unde întâlnesc Chindia. Pentru echipa noastră urmează cel mai important meci de până acum. Sâmbătă, 23 aprilie vom juca cu principala contra-candidată la promovare în acest moment, UTA Arad. 

Galerie Foto: