Debut cu victorie pentru Gaz Metan în Liga1

Debut cu victorie pentru Gaz Metan în Liga1Gaz Metan a câștigat meciul din prima etapă a Ligii 1 cu scorul de 2-1, partidă jucată pe teren propriu în fața celor de la A.S.A. Tg. Mureș. Primul gol el echipei noastre a fost marcat de Llullaku în urma unui penalty dictat de centralul întâlnirii, Alexandru Tudor în minutul 32. Stăncioiu a apărat în prima fază șutul executat de șeptarul gazist dar mingea a ajuns din nou la kosovar care nu l-a mai iertat pe goalkeeperul oaspeților și a trimis în poartă, deschizând astfel scorul. Înainte cu 3 minute până la finalul primei reprize, jucătorul care a provocat penalty-ul pentru Gaz Metan, Candrea a reușit să aducă egalitatea pe tabelă, trimițând fără speranțe pentru Pleșca după un corner executat de Ursu. Echipa noastră revine în avantaj, restabilind și scorul final totodată în minutul 62 când Mircea Axente trimite cu capul din apropierea porții apărate de Eduard Stăncioiu. Se termină 2-1 și Gaz Metan revina cu o victorie în Liga 1. 

Echipele:
Gaz Metan: Pleșca - Crețu, I. Cristea, R. Zaharia, Trtovac, Buzean - Al. Munteanu, Susnjar, Llullaku - Axente, Gavra
Rezerve: Greab, Danci, Petre, Bic, Al. Zaharia, Eric, Buziuc
Antrenor: Cristi Pustai

ASA Tg. Mureș: Stăncioiu - Matei, Cordoș, Dobrosavlevici, Bucur - Candrea - Zicu, Ursu, E. Dică, Borza - F. Andre
Rezerve: Viciu, Feketics, Szasz, Hamed, Chertes, Kuku, Petra
Antrenor: Dario Bonetti