Toate motivele pentru care duminica trebuie sa vii pe stadion

Toate motivele pentru care duminica trebuie sa vii pe stadion

Duminica e zi de fotbal, o zi in care medieseanul trebuie sa isi aduca aminte ca orasul acesta reprezinta sportul rege al judetului Sibiu pe prima scena a fotbalului Romanesc.

O zi in care medieseanul trebuie sa lase comoditatea de a sta inchis in casa, si sa mearga la stadion, acolo unde avem o echipa foarte frumoasa, o echipa foarte buna, care joaca unul dintre cel mai frumos fotbal din acest campionat al Romaniei, fiindca altceva inafara de fotbal nu avem, si e unul dintre putinele lucruri pe care trebuie sa le mai profite medieseanul pentru a iesi sa isi limpezeasca creierul.
Avem un Plesca in poarta, care din 2010 de cand a venit la Medias nu il poate inlocui nimeni, un jucator senzational care mai degraba intinereste decat imbatraneste😃

Avem o linie de aparare care ne da sperante ca in sezonul viitor putem stopa atacurile adversarilor, il avem pe Vali Cretu pe dreapta, un jucator care alearga, cateodata iti da impresia ca e robot, il avem pe centru pe Marius Constantin, la fel ca si Plesca, mai degraba intinereste, iar experienta acumulata ne da incredere ca ne putem folosi de el si in urmatoarele meciuri😊

Tot pe zona centrala il avem pe Ionut Larie, un titular incontestabil,  care are un joc foarte bun,  experienta foarte buna in fotbalul romanesc, a ajuns la 200 de meciuri in prima liga, iar pe partea stanga nu prea avem multe de zis, e Sorin Busu, acel jucator pe care Gazul l-a pus sa se antreneze separat, un jucator care nu a mai fost dorit la echipa, insa acum e unul dintre cei mai buni fundasi stanga din Romania, la fel ca si Cretu, un fel de Marcelo al Mediasului😇
Trecem la urmatoarea faza, cea de la mijlocul terenul, si incepem cu Antoni Ivanov, tanarul care ne da sperante sa il putem numi "Pustiul minune" care a avut un inceput mai greu, insa acum e un jucator de baza, partenerul lui de la inchidere, Luis Aurelio Coimbra, a avut evolutii foarte bune in acest campionat, insa se afla la ultimul sau meci pentru Gaz Metan, urmand sa plece la campioana Romaniei, CFR Cluj😐

Urmeaza Boubacar Fofana, comparat de multi cu Paul Pogba, un jucator inalt, sigur pe el, deposedeaza usor adversarii, insa duminica nu il putem vedea la treaba, fiind convocat de Guineea la Cupa Africii, fiind si singurul african din Romania convocat la aceasta competitie💓

Urmeaza Darius Olaru, proaspat convocat de Mirel Radoi la nationala U21 pentru Campionatul European de Tineret din aceasta vara din Italia si San Marino, un tanar crescut aici la Medias, care odata cu transferul sau la FCSB a scapat Gazul de datorii si implicit de insolventa😍

Adus sub forma de imprumut de la campionii Romaniei, Sebastian Mailat a fost vazut ca un titular incontestabil in echipa Gazului, insa e o lupta acerba pentru locul de titular la mijlocul terenului, insa e acel jucator care atunci cand intra pe teren parca e un fel de motocicleta, isi lasa adversarii in urma prin rapiditatea sa, punand umarul de fiecare data la ocaziile mari ale echipei noastre🚅
Toti stam pe ganduri, ce se va intampla cu David Caiado, ramane sau nu ? A fost ofertat de Astra Giurgiu, acum mai nou si de Dinamo, un jucator foarte util, un jucator care trebuie neaparat sa il pastram fiindca ajuta foarte mult echipa, el cam isi doreste sa ramana, acum sa vedem ce negocieri vor mai fi, fiindca se afla la final de contract😡

Trecem la Ely Fernandes, un inceput greu de campionat, un joc dezamagitor, dar in ultima vreme si-a reintrat in ritm, a devenit acel jucator pe care l-am cunoscut cu totii in sezonul viitor, iar golul sau marcat cu Voluntari pare a fi un nou inceput pentru el😊

Acum e randul sa vorbim de Nasser Chamed, care spre bucuria suporterilor si-a prelungit pentru inca doi ani contractul cu echipa noastra, un jucator care vede bine jocul, nu se complica, si de fiecare data cand are mingea la picior, este un real pericol pentru poarta adversa😇

A venit momentul sa vorbim de atacul echipei, in primul rand incepem cu Yazalde Pinto, jucatorul care nu a prea stralucit in acest sezon, si nu ca nu ar stii fotbal, dar postul de titular e ocupat de Mario Rondon.
A fost cam tot rezerva in acest campionat, insa de fiecare data cand a intrat pe teren, a jucat bine, a fost un pericol la poarta adversa, insa a reusit sa si marcheze cateva goluri😍
In final, trecem la Super Mario, care a venit la Medias in iarna, nu a cam dat randament la fel ca data trecuta, insa odata cu intrarea echipei in play-out, nu se dezlipeste de goluri, si a inceput din nou sa dea cate 2-3 pe meci, fiind unul printre putinii jucatori romani pe care ii aduci inapoi in campionatul nostru, si care dau randament la fel ca inainte sa ii transferi in strainatate, si el, ca si Luis Aurelio, se afla la  ultimul meci pentru Gazu, urmand sa se transfere la CFR Cluj, liber de contract😡

Sa nu-l uitam pe antrenorul Gazului, Edward Iordanescu, care a facut din aceasta echipa sa joace cel mai frumos fotbal.
Un antrenor tanar, un antrenor care a venit la Medias sa faca perfomanta, sa duca echipa in play-off, un antrenor care isi doreste sa ramana cu conditia sa aiba sprijin pentru a crea o echipa mare, una care sa se lupte in sezonul viitor acolo sus, si care sa se califice in Europa League.

Deci, medieseni, meciul va avea loc duminica seara de la ora 21:00, intalnim ultima clasata, Concordia Chiajna, iar daca nu pierdem, terminam pe locul 1 in play-out, 7 in liga 1, ceea  ce ne aduce undeva la 2.200.000 de euro😍
Mai sunt multe de spus, insa nu cred ca va pierdeti vremea sa cititi, va astept pe stadion, iar dupa meci la o bere la barul de langa stadion.HAI GAZU !

Ce e de facut pentru ziua de duminica? 
1.Suna-ti prietenii, intalniti-va inainte de meci la 2-3 beri
2.I-ati bilet, vino pe stadion, poti fi unul dintre cei 7 castigatori a cate un tricou cu Darius Olaru
3.Sa ii vedem pentru ultima data la treaba pe Luis Aurelio si Mario Rondon.
4.Impreuna sa ne bucuram pentru castigarea play-out-ului.
5.Iar dupa meci ne vedem la barul de langa stadion, sa curga berea, Razvan Plesca va fi prezent printre noi, iar intre timp, vom mai incerca sa convingem 2-3 jucatori sa vina😎

Semnat Gazistul, cel din spatele gardului de la Tarnava😄